Ma näen kuidas lapsed võtavad üle minu käitumisharjumusi, kasutavad eneseväljenduseks sarnaseid viise nagu minagi. Me oleme neile nii suured eeskujud ja lapsed nagu käsnad, mis imevad endasse nii head kui halba, mis neid ümbritseb. Eriti hästi näen seda, kui mu vanem laps vihastab. Tunnen tema käitumises ja sõnade valikus justkui oleksin ise peeglisse vaadanud.
Seda, et minu tegevusi peaaegu, et matkitakse näen ka teistes olukordades. Näiteks on mul komme, et korjan tihtipeale avalikest kohtadest prügi ja viskan selle siis prügikasti. Kui lapsed olid väiksemad ja nägid mind seda igapäevaselt tegemas, hakkasid nemadki prügi maast korjama. Tegelikult mulle ei meeldinud see mõte, et lapsed maast igasugu asju korjavad. Loobusin laste nähes prügi maast üles tõstmast ja palusin neil ka mitte seda teha. Maas vedeleb selliseid asju, mida ma ise paljakäsi üles korjata ei soovi ja veel vähem tahaksin, et minu väikesed lapsed neid asju katsuksid (maskid, süstlad, suitsukonid, klaasikillud jne). Hetkel juhivad lapsed minu tähelepanu sellele, kui kuskil prügi või prahti näevad, aga ise seda üles korjama ei torma.
Eeskuju ei ole peamine viis teisi mõjutada. See on ainus viis. Albert Schweitzer
Suurel määral on lastele eeskujuks ka pere tarbimisharjumused. Laste jaoks on normaalne see, mida nad igapäevaselt näevad, nemad ei tea mis on hea või halb. Panin kokku väikese nimekirja loodussõbralikest alternatiividest, mida meie kasutame ja mis on minu laste jaoks igapäeva loomulik osa.
Ma ise kasutan umbes teist aastat hambapesutablette, samas lastele olid ostetud siiski tuubis hambapastad. Kuna pesime tihtipeale koos hambaid, siis ei saanud lapsed aru, miks nemad peavad tuubi kasutama aga mina võin purgist, nende silmis palju ägedamaid, hambapesutablette võtta. Tol hetkel oli mu vanim laps nelja-aastane ja temas oli nii suur soov hambapesutablette proovida, et ta oli nõus katsetama minu üsnagi mündise maitsega tablette. Nägin kuidas ta piinles, sest maitse oli päris tugev ja mitte nii pisikesele sobiv. Kui ta juba mitmendat päeva järjest hambapesuks minu tablette küsis, hakkas mul kipitava suuga lapsest kahju. Ma tellisin talle lastele mõeldud maasikamaitselised hambapesutabletid. Ma olen ise kasutanud erinevate firmade ja erinevate maitsetega hambapesutablette ning koos lapsega katsetasin paaril korral ise ka neid. Muide, erinevatel firmadel on erineva tekstuuriga tabletid. Need konkreetsed ei sarnanenud oma tekstuurilt ühegi teisega, mida varem proovinud olen.
Suuhooldustoodetest kasutavad minu lapsed veel bambusest hambaharju. Kui mina laps olin, siis sai poest ikka värvilisi ja erinevate piltidega plastist valmistatud hambaharju valitud. Minu lapsed on bambusest hambaharju kasutanud umbes kolm aastat. Alguses ostsin neile bambusest hambaharju, millel olid erivärvilised 100% nailonist harjased. Lapsed tundsid oma hambaharja ära kindlat värvi harjaste abil. Hetkel oleme valinud kasutamiseks bambusest hambaharjad, mille harjased on 90% bambusest. Kodust eemal ööbimiseks on mul lastele olemas ägedad bambusest hambaharja vutlarid. Neid pole me aga viimase paari aasta jooksul väga kasutada saanud ja need ootavad veel veidi oma aega.
Varasemalt olen ostnud lastele eraldi spetsiaalseid lastele mõeldud pesuvahendeid. Nende koostist uurides sai selgeks, et need ei ole tihtipeale mingil moel lapsesõbralikud. Seega leian ma nüüd, et ei ole vaja osta lastele eraldi pesuvahendeid. Vannitoas on ka palju rohkem ruumi, kui kogu pere kasutab samu tooteid.
Ma olen viimastel aastatel katsetanud erinevaid tahkeid šampoone. Erinevaid tükkšampoone proovides olen ostnud ka selliseid, mis mulle absoluutselt ei sobi ja mida ma kindlasti mitte kunagi rohkem ei osta. Samas olen enda jaoks leidnud ka sellise tootja, kelle tooteid julgen teistelegi soovitada. Lapsed kasutavad hea meelega sama tükkšampooni, mida minagi. Lastele meeldib eriti muidugi see, et šampoon vahutab väga hästi. Minule aga meeldib, et toode on SLSi vaba ja valmistatud looduslikest puhastusainetest.
Three Hills tükkšampooni puhul tasuks eraldi välja tuua selle kuju. Tavaliselt on tahked šampoonid lapiku kujuga. Sellel on hoopis teistsugune vorm, mida on minu meelest palju mõnusam kasutada. Lisaks võib selle peale pesu kasvõi kohe karpi tagasi panna (kumer pool all) ja šampoon kuivab ilusti. Tegelikult mul selle šampooni originaal karpi polegi, ma olen alati ostnud selle pakendivabalt. Nii tore, et selline võimalus olemas on.
Keha pesemiseks tavapärased üldlevinud pehmed nuustikud oleme välja vahetanud luffa käsnade vastu. Ma algselt veidi pelgasin luffast tehtud pesukäsnade kasutamist, sest mul oli mulje nagu oleks tegu väga kareda tootega. Tegelikkuses üllatusin ja need meeldivad mulle väga ning ei ole üldse liialt karedad. Ise kasutan seda luffa puhastuskäsna ja lastele olen valinud kasutamiseks erikujulised pesukäsnad. Kuna lapsi on kaks ja nuustikud on neil mõlemal ühesugused, siis olen pannud neile erivärvilised paelad, mille järgi lapsed oma luffad ära tunnevad. Laste nuustikuid julgen kiita veel ka selle poolest, et need on mõnusalt pisikesed ja sobivad väikestele lastele iseseisvaks toimetamiseks hästi.
Lapsed on need, kelle pärast meil kodus joogikõrred kasutusel on. Nad ei kasuta kõrsi mugavuse pärast, vaid see teeb nende mõistes joogi kuidagi eriti eriliseks. Seetõttu tegime, laste suure palve peale, eelmisel aastal suvekodus ise pilliroost joogikõrsi. Kuna isetehtud kõrred kippusid aja jooksul siiski kergesti katki minema (millegi pärast oli lastel väga lõbus peale joomist kõrs nt hammastega katki hammustada) otsustasime osta korralikud ja vastupidavad joogikõrred. Valisime metallist kõrred ja võimalikult eriilmelised. Miks just erineva kuju ja välimusega? Seda seepärast, et igal pereliikmel ja vajadusel ka külalisel oleks oma kõrs, mille järgi ta oma klaasi ära tunneb.
Mul on oma veepudel viimastel aastatel aktiivselt kasutusel olnud. Peab tunnistama, et lapsed said omale korralikud veepudelid alles sel suvel. Mul on varasemalt olnud lastel erinevaid pudeleid, kuid need pole piisavalt vastupidavad olnud. Nt oli kasutusel Philips Avent kõrrega tops. Ma ei teagi, mis materjalist see kõrs oli, kuid laps suutis seda kõrt rohkem närimiseks kasutada ja sealt lausa tükke välja hammustada. Veel on meil kasutusel olnud väikesed klaaspudelid, kuid oma kogemusest võin öelda, et lastele ei ole klaasist pudel kohe kindlasti hea valik.
Otsustasin nüüd valida oma lastele nii head pudelid, et neid ei oleks enam põhjust välja vahetada. Minu valikuks sai roostevabast terasest termospudel. Termospudel on minu meelest praktilisem kui tavaline joogipudel. Joogipudeleid on teatavasti erineva kuju ja välimusega, mina valisin lastele suure avaga Bambaw pudelid. Mul endal on kitsa avaga joogipudel ja selle puhastamine on minu meelest veidi tüütu. Laste suure avaga pudelit saab vajadusel palju lihtsamalt seestpoolt puhastada.
Veidi kartsin, kuidas väikesed lapsed suurt korki oma pisikeste kätega avada suudavad. Viieaastasele ei pakkunud see mingit muret, värske kolmene vajab vahepeal veel veidi abistamist. Joogipudeli sang on samuti üks oluline lisand. Nimelt on lastel väga lihtne ja mugav selle sanga abil pudelit ise hoida ja endaga kaasas tassida. Mitte ei pea mina nende pudeleid hoidma. Väga oluline on minu jaoks veel ka korgi ümber olev tihend, mis ei lase vedelikul ükskõik, mis asendis välja voolata. Mul endal on olnud kogemus ühe teise firma pudeliga, mis iga kord kui kotis külili vajus, lekkima hakkas. Lisaplussiks võib vist veel lisada ka selle, et peale nende pudelite kasutuselevõttu on lapsed hakanud palju rohkem vett tarbima. Varem juhtus sedagi, et pidin neid peaaegu sunniviisiliselt vett jooma kutsuma. Hetkel seda muret enam pole. Igatahes paistavad need pudelid väga kvaliteetsed olema ning oma välimuselt näevad välja ajatud. Seega sobivad kasutamiseks nii lapsele, teismelisele kui ka täiskasvanule.
Olen püüdnud kasutusele võtta võimalikult palju selliseid tooteid, mis asendaksid ühekordselt kasutatavaid. Üheks selliseks on näiteks korduvkasutatav bambuskiududest majapidamispaber. Ma ei suuda meenudata, millal need kööki kasutusele võtsin. Arvan, et see võis olla rohkem kui aasta tagasi. Lapsed kasutavad neid suu puhastamiseks, kogemata maha aetud joogi koristamiseks jne. Lapikesed voldin peale pesu kokku ja hoiustan salvrättidele mõeldud karbis.
Lapsed on harjunud nägema meid poest või turult oma karpidesse ja kottidesse toitu ostmas ja aitavad kodus prügi sorteerida. Kuid tavapoest kodukeemiat ostmas pole nad mind vist kunagi näinud. Viis aastat tagasi oli mul majapidamiskapis peaaegu kolm riiulit erinevate puhastusvahenditega täidetud, sel aastal mahtus kõik kasutatav ühele riiulile.
Oleme hakanud tühje pudeleid ära viskamise asemel poes uuesti täitma. Ma ei mäleta, millal vedelseepi nn originaalpakiga poest ostsin. Praegu on taastäitmiseks nii palju võimalusi, et ennemini eelistan seda varianti. Lisaks taastäitmisele olen pigem valinud kasutamiseks konsentreeritud tooteid. Näiteks oli mul aastaid kasutusel Mulieres üldpuhastusvahend, mis seisis 1l pakendis. Kasutamiseks tuli seda veega lahjendada – see kestis tõesti äärmiselt kaua ja oli üks meie lemmikutest. Nüüd hiljuti katsetasin esimest korda Noout tableti, mis võtab kapis veel vähem ruumi. See tuleb samuti enne kasutamist vees lahustada ja seejärel pritspudelis kasutada nagu tavapärast puhastusvahendit. Loomulikult ei pea koristamisega tegelema ainult ema või isa. Tihtipeale tahavad mu lapsed kampa lüüa, eriti kui saab pritspudelit kasutada. Kui kasutada puhastamiseks looduslikke tooteid ja aeg ei suru takka, siis võtan hea meelega lapsed appi toimetama. Tavapäraselt nad väga kaua ei viitsi abiks olla, aga vähemalt saavad katsetada ja tunda, et on suured abimehed.