Looduslik sääsetõrjevahend

Me oleme tuulevaiksetel ja ilusatel ilmadel kimpus sääskedega. Eks see ole iga astane teema aga sel aastal on neid kuidagi eriti palju. Paar õhtut tagasi avastasin, et üks mu lastest oli magama jäänud kärbsepiits kaisus. Peale seda hoiame toauksed koguaeg kinni, et vähemalt õhtul toas rahulikult magama saaks minna.

Ilmselgelt polnud ma selliseks sääskede rünnakuks valmis. Kuna sääsetõrjevahendit oli vaja KOHE! siis läks käiku see, mis parasjagu käepärast olemas oli. Kemikaale (nt närvimürki) sisaldavaid sääsetõrjevahendeid ma ei kasuta, seega polnud mõtet ka lähimasse poodi sääsetõrjevahendit ostma minna.

DEETi (närvimürgina kasutusele võetud neurotoksiline dietüültoluamiid) sisaldavad sääsekaitsevahendid võivad põhjustada iiveldust, oksendamist, kõhuvalu ja kõhulahtisust, raskematel juhtudel ka teadvusekaotust, vererõhu langust ja krampe. Mürk imendub meie kehasse nt läbi naha või sisse hingamise teel.

Mul on kodus väike varu Nurme eeterlikke õlisid ning sel korral läksid käiku sidrunheinaõli, nelgiõli ja lavendliõli. Spreipudelis lahjendasin õlid keedetud veega. Mulle on silma jäänud, et lahjendamiseks kasutatakse veel ka nn baasõli või alkoholi aga sel moel ma ise proovinud ei ole.

Ma ei teagi mitu ml mul see spreipudel mahutab aga selle väikese pudeli peale lahustan umbes 20 tilka.

Eeterlikud õlid, mis sobivad näiteks sääskede peletamiseks:

  • sidrunhein
  • lavendel
  • nelk
  • eukalüpt
  • rosmariin
  • teepuuõli

Lapsesuu ei valeta, seega küsisin lastelt kas peale sääsetõrjevahendi panemist sääsed enam ei tüüta. Vastati, et ikka peab võitlema sääskedega aga neid ei pidavat enam nii palju olema kui enne. Ise tõdesin sama. Peale koduse sääsetõrjevahendi kasutamist on sääski palju vähem, kuid päris ära nad siiski ei kao.