Plastiliin

Minu laste üks tubaseid meelistegevusi on plastiliiniga mängimine. Ise ka imestan kui järjepidevad nad selles on ja kuidas nende huvi ei rauge. Tund aega võivad nad rahumeeli omapäi plastiliiniga mängida.

Eelkõige mängivad nad oma isiklikele fantaasiamänge, kuid vahelduseks pakun neile siiski erinevaid mänguviise välja. Allpool toon mõned näited.

Sorteerimismäng

See on mäng, mis meeldib eelkõige minu noorimale lapsele. Siinkohal tuleb kasuks, kui on võimalik kasutada palju erinevaid värve. Minu lastele meeldib pallikesi “lömastada”, seega õiget värvi alusele asetades saab pallikese mõnuga laiaks litsuda.

Õige arv jäätisepalle

Mul on lastele valmistatud jäätisekoonustega tööleht. Igal koonusel on number, mis tähistab mitu jäätisepallikest sinna tuleb panna.

Jäätisekoonustega töölehe saad alla laadida siit.

Näopilt

Tühja näo tööleht on meie pere järgmine lemmik. Väiksem õpib selle peal näo osade asetust. Silmad, nina jms võib väiksemale ette voolida ja lasta tal need õigetesse kohtadesse asetada. Suurem laps laseb aga juba oma fantaasial lennata.

Näopildiga töölehe saad alla laadida siit.

Muide töölehti hoian ma vanade kilekaante vahel. Sel moel paber ei määrdu ja üht aluslehte saab lõpmata arv kordi kasutada.

Plastiliini-bingo

Meil on selle mängu tarbeks meisterdatud kaheksakülgne täring. Täringu tegemise šablooni saad alla laadida siit. Kui soovid täringu küljed ise värvida, siis leiad sobiva faili siit.

Enne mängu alustamist voolige üheskoos eri värvi plastiliinist pallid.
Mängijad valivad endale ükshaaval pallid ja asetavad need enda ette lauale. Mängu alustades on igal mängijal võrdne arv palle (mida pikem mäng, seda rohkem palle ja erinevaid värve).

Esimene mängija veeretab täringut ja kõik mängijad võivad enda pallidest laiaks lüüa täringul näidatud värviga plastiliinist palli. Täringu veeretamise kord läheb järgmisele mängijale. Mängu võidab mängija, kellel õnnestub esimesena kõik oma pallid laiaks lüüa.

Plastiliini on lihtne ise valmistada

  • 5dl jahu
  • 3tl sidrunhapet
  • 1dl soola
  • 5sl õli
  • 2dl keevat vett
  • soovi korral toiduvärve

Ühes kausis sega kuivained. Teises sega vesi, õli ja toiduvärv. Vala kausside sisud kokku ja sega kuni mass on piisavalt jahtunud, et saab hakata tainast kokku mudima. Kui segu tundub kuiv – lisa veel vett. Kui segu on rabe – lisa veel õli.
Säilita õhukindlalt.

Ostes poest plastiliini tasub samuti jälgida koostist. Tihtipeale sisaldavad need lisaks plastikpakendile veel sünteetilisi aineid.

Kuid müügil on ka täiesti naturaalseid ja plastikuvabu tooteid nagu näiteks kodumaine Milda Playdough. Milda Playdough kasutab naturaalseid koostisosi ja pakendab tooted alumiiniumtopsi.